Wzrost sprzedaży pojazdów elektrycznych napędzają na razie zwłaszcza klienci flotowi oraz rynek publiczny, ponieważ zaciekawienie konsumentów indywidualnych jest małe. Obok małych zasięgów oraz braku infrastruktury ważną przeszkodą ciągle jest dla nich wysoka cena elektryków, jakie są choćby podwójnie droższe od tradycyjnych aut. Mniejsze wydatki obsługi oraz oszczędność na paliwie nie zawsze wyrównują ową różnicę.

Jak funkcjonuje samochód elektryczny?

W wszystkim samochodzie, bez względu na typ wspomagania, kluczem jest wytworzenie energii, jaka wprawi auto w ruch. Największą jednostką napędową na świecie ciągle jest napęd spalinowy. Reguła funkcjonowania tego motoru opiera się na stosowaniu reakcji chemicznych i termodynamicznych, występujących w efekcie spalania paliwa przechowywanego w baku. W tenże sposób w ruch są wprowadzone cylindry, tłoki, zawory, wał korbowy itd. Z kolei auto elektryczne stosuje przemiany elektrodynamiczne i magnetodynamiczne, jakie rozpoczyna przepływ energii elektrycznej z akumulatora. W tenże sposób ożywiane są stojan oraz rotor.

Nie zniechęcaj się do ceny zakupu samochodu elektrycznego

Wartości pojazdów elektrycznych są sporo większe od stawek ich spalinowych zamienników, choćby przy uwzględnieniu dotacji rządu. Oszczędności przychodzą jednak w trakcie stosowania auta. Ogólnie ładowanie auta elektrycznego okazuje się tańsze od tankowania paliwa. Innym atutem są lepsze preferencje fiskalne dla spółek przy amortyzacji pojazdu z silnikiem elektrycznym. Sprowadzane z zagranicy auta elektryczne są zwolnione z opłaty. Dotyczy to także hybryd z napędem spalinowym o kubaturze nie większej aniżeli 2,0 l.

Przemiana mocy

Sam mechanizm poboru prądu do akumulatora różni się od dobranego wyjścia. W wypadku domowej ładowarki narzędzie zamienia komutatywny prąd czerpany z sieci w prąd stały oraz zapewnia go do akumulatora. W sytuacji ładowania samochodu prądem stałym wynikającym ze stacji szybkiego ładowania, krok tenże jest pomijany, natomiast prąd trafia wprost do akumulatora, co przekłada się na krótsze trwanie całego mechanizmu.

Jak jeździ się samochodem elektrycznym?

Auta elektryczne zarówno z zewnątrz, jak również w środku mogą wyglądać dokładnie jak owe, jakie dobrze znamy z własnych dróg. Różnią się natomiast stylem jazdy. Uruchomieniu silnika nie towarzyszy żaden dźwięk, natomiast moc spływa na koła jednym, pewnym strumieniem. Nie ma tutaj spóźnienia pochodzącego ze wzrostu obrotów lub zmiany biegów (przeważnie auta owe mają jedynie jedno przełożenie).

Typy silników elektrycznych

Masowa produkcja samochodów elektrycznych jest ciągle przed nami, zatem ciężko w tejże chwili zdecydować, jaki typ silnika elektrycznego okaże się najlepszy. Rozwiązanie z indywidualnymi napędami elektrycznymi dla dwóch czy czterech kół ma mnóstwo korzyści. Przede wszystkim, nie jest wymagana przekładnia mechaniczna, moc przekazywana jest wprost do kół z niezwykle małymi szkodami. Realizacja silnika na 4 koła jest także znamiennie ułatwiona, w przyrównaniu z pojazdem zaopatrzonym w jeden napęd.

2 KOMENTARZE

  1. tragedia, kupiłem elektryka i jestem zawiedziony. Planowanie trasy na wakacje to jakieś przekleństwo z tymi stacjami ładowania

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj