Blockchain, odmiennie łańcuch bloków, jest to technologia, jaka służy do magazynowania i przekazywania danych o transakcjach zawartych w Internecie. Dane owe są stworzone w formie następujących po sobie bloków informacji. Jeden blok ma dane o ustalonej ilości transakcji, potem po jego nasyceniu tworzy się dodatkowy blok informacji, natomiast za nim dodatkowy oraz inny, tworząc pewien typ szeregu. Mogą być dostarczane w nim dane o różnorodnych typach transakcji, np. handlowych, kupnie czy sprzedaży walut, również kryptowalut.

Czym jest technologia blockchain?

Technologię blockchain dokładnie opisać jako numeryczną księgę rachunkową transakcji. Za pomocą tego rozwiązania możliwe jest przechowywanie oraz gromadzenie danych na temat wykonanych w internecie transakcji. Może to być transakcja zakupu waluty (czy kryptowaluty, z czym teraz blockchain jest przeważnie rozpoznawany), komercyjna, stanu nieruchomości, sprzedaży czy nabycia wygenerowanej energii elektrycznej, udziałów, akcji itp. Cechą charakterystyczną technologii blockchain jest decentralizacja.

Do czego służy blockchain?

Teraz blockchain może być stosowany do obsługi różnych transakcji (handel, waluty, akcji, udziały, sektor energii elektrycznej), jednak są prace nad zastosowaniem łańcucha bloków, jako księgi księgowej w bankowości, systemie potwierdzania dokumentów, podpisu liczbowego w administracji publicznej oraz zapisu notarialnego. Wszelkie owe transakcje mogą odbywać się poza funkcjonującym od wieków systemem – bez udziału firm zaufania społecznego, wprost między stronami transakcji. Transakcje odnotowane w łańcuchu bloków są nieodwracalne. Próba zmiany jednego bloku ciągnie za sobą wymianę całego będącego po nim szeregu. W wypadku, kiedy ktoś będzie próbował oszukać, odmienić czy wprowadzić nieakceptowaną transakcję, węzły blockchain w procesie kontroli oraz dostosowywania odszukają, iż w którejkolwiek spośród kopii księgi jest transakcja sprzeczna z zapisami w sieci oraz odmówią uwzględnienia jej w łańcuchu.

Czy Blockchain jest pewny?

Jeśli chodzi o sprawy zabezpieczenia i zaufania, technika Blockchain uwzględnia je na parę sposobów. Nowo dołączone bloki są zawsze trzymane liniowo oraz chronologicznie. Znaczy to, iż dodaje się je zawsze do końca łańcucha bloków (nie natomiast początku, lub środka). Jeśli popatrzysz na łańcuch bloków Bitcoina, zobaczysz, iż każdy spośród bloków ma pozycję nazywaną wysokością. Po dodaniu następnego bloku na koniec szeregu bloków, niezwykle trudno jest cofnąć się oraz zmienić zawartość bloku dotychczasowego.

Znaczenie blockchain w biznesie

Zastosowanie technologii blockchain pozwoli spółkom uzyskać mnóstwo zalet handlowych. Są one w stanie znamiennie obniżyć wydatki obsługi klienta i zwiększyć jej jakość. System tenże służy również pogłębianiu atrakcyjności przedsiębiorstwa i kreowaniu jego współczesnego wizerunku. Spółka stosująca blockchain może także osiągnąć oszczędności, połączone m.in. z utrzymaniem infrastruktury IT, pozyskiwaniem informacji, natomiast również przechowywaniem i obiegiem specyfikacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj