Dom szkieletowy to wszakże całkowicie coś odmiennego niż budynki z dużych murów różni go mnóstwo, zacząwszy od formy stawiania, poprzez nietypowe wartości, aż po pewne rozbieżności w sposobie stosowania. Kiedy na naszym rynku pojawiły się pierwsze formy domów szkieletowych, wzorowane na niezwykle powszechnych w Ameryce Północnej „Kanadyjczykach”, najpierw budziły zwłaszcza nieufność.

Domy szkieletowe – najistotniejsze dane

Nie każdy wie, jak wyglądają domy szkieletowe, zatem na samym początku odpowiednio jest to wyjaśnić. Ich budowa oraz najistotniejsze elementy zrobione są z elementów drewnianych, inaczej szkieletów. Są one z jednej strony lekkie, natomiast z innej niezwykle odporne oraz mocne, dzięki czemu budowa jest pewna, bezpieczna oraz spełniająca wszelkie normy prawne. Co niezwykle istotne, domy szkieletowe są dobrą opcją dla tradycyjnych budynków murowanych, bowiem ze względu na zastosowanie modułów drewnianych są niezwykle dobre dla człowieka.

Dom szkieletowy w systemie kanadyjskim

W systemie szkieletowym kanadyjskim elementy o grubości 38 mm tworzą formę ścian, sufitu oraz dachu. Z kolei ściany zewnętrzne są z drzewa litego mającego 140 mm szerokości oraz są wypełnione nagrzaniem, przeważnie wełną szklaną. Indywidualną cechą domów szkieletowych kanadyjskich są nadproża nad odstępami drzwiowymi oraz okiennymi. Domy szkieletowe zupełnie nie muszą być mniej wytrzymałe aniżeli formy murowane. Prawdą jest, iż drewniane elementy są niezwykle wyczulone na nieodpowiednią eksploatację oraz wpływ warunków zewnętrznych, jednak przy właściwym użyciu oraz wykorzystaniu profesjonalnych produktów dom taki może spełniać własną funkcję poprzez 50, 100, natomiast choćby 200 lat. Grubość ścian domu szkieletowego w przyrównaniu do pozostałych konstrukcji jest znacznie mniejsza, co przekłada się na podniesienie przestrzeni użytkowej.

Dom szkieletowy – jakie drzewo będzie najlepsze?

Do budowy domu kanadyjskiego niezbędne będzie najdoskonalszej klasy drzewo o gęstych słojach. Więc wielokrotnie zaleca się sosnę klasy K27. Drzewo winno być opalane komorowo do wilgoci od 14% do 18%. Również drzewo nie winno mieć wielkich rozdarć, pleśni, grzybów oraz śladów owadzich korytarzy, jakie mogłyby je niszczyć. Do tego, aby podnieść wytrzymałość domu na ogień, wykorzystuje się drzewo strugane czterostronnie z fazowanymi (ostruganymi) krawędziami. Co więcej, takie drzewo jest mniej wrażliwe na zagnieżdżenie larw robaków. Istotne, aby każda belka miała znak stwierdzający jej klasę odporności.

Wentylacja w budynku o konstrukcji szkieletowej

Zestawienie wydatków wykonania wentylacji w domu murowanym oraz szkieletowym wskazuje, iż niewątpliwie tańsza jest ona w domach murowanych. W budynku o konstrukcji szkieletowej nie jest możliwe wykorzystanie tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej, polegającej na odprowadzeniu wykorzystanego powietrza z domu poprzez standardowe kratki wentylacyjne. Należy więc zaopatrzyć obiekt w system wentylacji mechanicznej, dokładnie takiej z odzyskiem ciepła. Będzie się to wiązało z inwestycją w gruntowy wymiennik ciepła oraz podgrzewacz, jakie są relatywnie drogimi narzędziami.


Zobacz również: https://dekorio.pl/.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj