Cynkowanie galwaniczne to jedna spośród form ochrony przeciwrdzewnej, stosowana poprzez mnóstwo różnorodnych dziedzin. Czym się ona cechuje oraz jak przebiega? Jakie ma zalety? O czym należy pamiętać, decydując się na taką usługę?
W jaki sposób nakłada się powierzchnię cynku?
Cynkowanie to nałożenie na przestrzeń stali niezwykle cienkiej warstwy z cynku. Jego obecność powoduje, iż stal staje się na dłuższy okres wytrzymała na powstawanie korozji. Powłoka cynku może być nanoszona na odmienny sposób, natomiast forma galwaniczna zapewnia jedne spośród lepszych rezultatów, doprowadzając do powstawania cienkiej oraz prostej powierzchni pokrywającej całą przestrzeń segmentu. Przed rozpoczęciem procesu elementy stalowe muszą być dobrze starte z pozostałości pozostałych treści oraz tłuszczów.
Cynkowanie galwaniczne – opis procesu
Galwanizernia oferująca cynkowanie zaopatrzona musi być w profesjonalną technikę zapewniającą przeprowadzenie procesu. Cynkowanie galwaniczne bazuje ponieważ na elektrolizie. Niezbędne jest potrzebne zasilanie, dostarczane poprzez prąd elektryczny, jakie pozwoli wystąpienie reakcji chemicznej pomiędzy płynem zawierającym cynk natomiast metalicznym elementem poddawanym cynkowaniu. Początkowo natomiast przestrzeń cynkowanego produktu należy odpowiednio umyć, odtłuścić, natomiast potem poddać trawieniu, jakie wyeliminuje wcześniejszą rdzę. Po cynkowaniu ewentualnie można jeszcze zafarbować warstwę. Popularne jest malowanie jej na czarno, chociaż możliwa jest także pasywacja żółta lub oliwkowa.
Korzyści cynkowania galwanicznego
Cynkowanie galwaniczne jest popularniejsze przede wszystkim dlatego, iż w efekcie tego mechanizmu otrzymuje się gładką oraz jednolitą przestrzeń. Sama powłoka cynku jest zdecydowanie cieńsza aniżeli w wypadku cynkowania ogniowego. Nie pojawiają się na niej nieestetyczne nierówności. Należałoby natomiast pamiętać, iż im grubsza powłoka cynku, tymże lepsza osłona przed rdzą, więc w wielu przypadkach finalnie robi się cynkowanie ogniowe. Kolejną wartością cynkowania galwanicznego jest możliwość zabarwienia stali, już na poziomie cynkowania – na odcień żółty, oliwkowy czy czarny. Jest to zwłaszcza ważne kiedy cynkowanie galwaniczne jest stosowane na elementach dekoracyjnych, takich jak meble miejskie lub w wypadku elementów urządzenia pomieszczeń. Powłoka ochronna, jaka występuje przez cynkowanie galwaniczne jest cienka, gładka oraz jednolita, co oddziałuje na rezultat optyczny. Niestety nawierzchnia stali nie jest chroniona tak odpowiednio przed zniszczeniami mechanicznymi oraz rdzą jak w wypadku cynkowania ogniowego.
Cynkowanie galwaniczne lub ogniowe?
Czy różnią się owe dwie metody? Cynkowanie galwaniczne robi się przy wykorzystaniu prądu, inaczej w procesie elektrolizy. Ma ogromne znaczenie estetyczne, bowiem warstwa produktu jest po cynkowaniu gładka. Więc wykorzystuje się je w wypadku, kiedy artykuł w dalszej kolejności ma zostać również zabarwiony. Jednak cynkowanie ogniowe polega na zanurzeniu artykułu w rozgrzanym do stanu ciekłego cynku. Taki mechanizm powoduje, iż produkty są po cynkowaniu odporne oraz wytrzymałe. Ich malowanie nie jest potrzebne, chociaż można to zrobić.