NFC (Near Field Communication) to bezprzewodowy typ komunikacji na małą odległość (do 20 cm) przy dużej częstości. Wbrew ogólnemu mniemaniu, NFC nie służy do przekazywania plików. Służy tylko do błyskawicznego sparowania dwóch narzędzi. Same informacje wysyłane są poprzez Bluetooth. Użyteczność NFC poszerzają tzw. tagi NFC. NFC to technika zbliżeniowa oraz kojarzy nam się zwłaszcza z płatnościami. Naturalnie, dzięki niej można można płacić telefonem za zakupy (po wcześniejszej konfiguracji w aplikacji bankowej), natomiast prócz tego NFC pozwoli również na zmianę plików pomiędzy narzędziami, i odbierania danych od tagów NFC.

Co to jest NFC w telefonie?

NFC w telefonie to nic odmiennego jak technika bezprzewodowa ułatwiająca łączność pomiędzy narzędziami znajdującymi się w odległości nie większej aniżeli 20 cm (ang. Near Field Communication). Polega ona na błyskawicznym sparowaniu dwóch narzędzi. W uproszeniu, NFC w telefonie to technika bezprzewodowa zapewniająca szybką zmianę plików (przeróżnego rodzaju) pomiędzy narzędziami przenośnymi. W odróżnieniu od Bluetooth, NFC opiera się na indukcji magnetycznej, dzięki czemu pozwoli na łączność nie jedynie pomiędzy dwoma mobilnymi narzędziami.

Gdzie stosujemy NFC?

Dzięki NFC możliwe jest przesyłanie informacji na niezwykle bliskich przestrzeniach. Starczy, iż zetkniemy ze sobą dwa rodzaje z techniką NFC. System zapewnia nawiązanie kontaktu nie jedynie z pozostałym telefonem, jednak także z głośnikiem oraz słuchawkami. Dodatkowo NFC współdziała z aplikacjami bankowymi, co zapewnia realizowanie płatności za pomocą telefonu. Mówiąc w skrócie, dzięki nadmienionej technologii własna komórka może natychmiast przesyłać informacje, dawać dźwięk do głośnika czy słuchawek, natomiast również spełniać rolę karty płatniczej.

Jak to funkcjonuje?

NFC w prosty sposób łączy funkcję kluczy oraz skanerów, gwarantując bezpieczny dostęp do przeróżnego typu usług. Funkcjonowanie tejże technologii polega na tymże, iż gdy chip NFC oraz jego antena znajdują się w zasięgu pola magnetycznego, tworzona jest energia elektryczna, jaka powoduje, iż sygnał przepływa między dwiema antenami – w telefonie oraz narzędziu docelowym.

NFC natomiast Bluetooth

Obie techniki wykorzystywane są w telefonach komórkowych oraz zapewniają przekazywanie informacji między dwoma narzędziami na bliskie odległości. NFC funkcjonuje trochę wolniej od Bluetootha, jednak zużywa mniej energii oraz nie potrzebuje parowania telefonów. Optymalna szybkość przesyłu informacji z zastosowaniem NFC stanowi 424 kbps, jednak w wypadku Bluetooth (2.1) – 2,1 Mbps.

Moduł NFC – korzyści

Wciąż zastanawiasz się, jak funkcjonuje NFC w telefonie? Co to jest oraz jakie ma zalety? By poznać ową funkcję, przypomnij sobie o pozostałych technikach pracujących w odpowiedni sposób. Mamy tutaj na myśli Bluetooth, jaki także służy do komunikacji krótkiego zasięgu. Natomiast NFC w telefonie nie potrzebuje parowania narzędzi oraz pozwoli na wykorzystanie mniejszej ilości energii. Szybsza konfiguracja to dodatkowy atut techniki NFC. Co natomiast decyduje o tejże prędkości? Fale radiowe zapewniają intuicyjne łączenie sprzętów w czasie poniżej 1 sekundy.


Sprawdź także, jaki będzie najlepszy smartfon do 1500 zł.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj