Technologia HDR (skrót od High Dynamic Range — szeroki zakres dynamiki) upowszechniła się dzięki telewizorom z rozdzielczością 4K Ultra HD oraz to na nich się tu skoncentrujemy. Jedynie takie odbiorniki mogą równocześnie wprowadzić rezultat HDR. By mogły go Tobie pokazać, potrzebujesz także zawartości, inaczej filmu, serialu czy gry, jaka jest w HDR ukształtowana.

HDR – co to jest?

HDR (High Dynamic Range) rzeczywiście tłumacząc to „wysoki zakres dynamiki”, co z jednej strony odpowiada idei omawianej tutaj technice, jednak z innej, oczywiście ją ogranicza. Najistotniejszy jest w tymże kontekście ponieważ obszar tonów obrazu. Telewizor z HDR zapewnia oglądanie przeróżnego typu treści w jakości, jaka ma podwyższoną elastyczność między najjaśniejszymi, natomiast najciemniejszymi punktami. Dzięki temu barwy stają się żywe, zyskują czystszą formę, natomiast szczegóły są zdecydowanie wyrazistsze. Jest to zwłaszcza widoczne w wypadku scen, jakie same w sobie są ciemne, jednak wyróżniają się jasnymi punktami.

Po co HDR?

Zamiarem techniki HDR jest zwiększenie realizmu widzianego obrazu, natomiast tymże samym wrażeń posiadacza telewizora na większy, niedostępny wcześniej stopień. W zestawieniu z takimi rozwiązaniami jak rozdzielczość 4K i duża oferta barw, HDR zapewni nowoczesną, znacznie większą jakość widzianego obrazu. Technologia HDR sprawdzi się zwłaszcza w narzędziach o doskonałej rozdzielczości oraz odpowiednich parametrach. Wiedząc już, co zapewnia HDR w telewizorze, należałoby zastanowić się nad tymże, w jakich sytuacjach owa technika naprawdę okaże się pomocna. Należałoby pamiętać o tymże, iż rezultat HDR jest w ogromnej mierze zależny od samego telewizora. Owe same produkty wideo HDR mogą wyglądać całkowicie odmiennie na paru różnorodnych narzędziach. To, iż jeszcze tańsze telewizory hipotetycznie obsługują HDR nie znaczy, iż osiągnięty rezultat będzie jednakowo odpowiedni, jak w wypadku TV z wyższej półki.

Telewizor z HDR – co to oznacza?

Telewizory z technologią HDR są jeszcze częściej dostępne, jednak zupełnie nie znaczy to, iż w każdym spośród nich rezultat będzie tak samo widoczny. Zależne jest to od paru elementów. Jednym spośród nich jest nadmieniony już wcześniej standard, jaki wykorzystano w konkretnym rodzaju. Natomiast najważniejsza jest jasność ekranu. Oznacza się ją w nitach (jednostka do mierzenia skupienia oświetlenia) czy alternatywnie jako ułamek cd/m2. Tradycyjny telewizor bez technologii HDR „świeci” w obszarze od 100 do 300 nitów. Telewizor z HDR musi mieć jasność na szczeblu przynajmniej 350 nitów, natomiast im większy tenże parametr, tymże HDR będzie bardziej dostrzegalny.

Co to jest HDR w telefonie czy aparacie?

Jeszcze powszechniej można także napotkać HDR w telefonie. Może się to odnosić do dwóch różnorodnych spraw. Jedną propozycją jest smartfon z wyświetlaczem obsługującym „szeroki zakres dynamiczny”, co po prostu pozwoli nacieszyć oczy. Drugą propozycją jest tryb HDR w aparacie, jaki – jak łatwo się domyślić – zapewnia wykonanie zdjęcia HDR: pełnego detali oraz odpowiednio podświetlonego. Dobry stosunek światłości oraz ciemności zauważy się przede wszystkim w scenach o dużym kontraście – to może być na przykład zachód słońca.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj