Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, kim jest biegły rzeczoznawca budowlany, dopóki nie doświadczy zalania lub pożaru mieszkania. Z pomocy eksperta warto również skorzystać w przypadku przeciekającego dachu, pęknięć na stropie, czy grzyba na ścianie. W ten sposób poznasz przyczyny uszkodzenia budynku, a także sposoby ich naprawy. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze specjalisty!
Biegły rzeczoznawca budowlany – zakres obowiązków
Wspomniany specjalista przygotowuje przede wszystkim ekspertyzy budowlane i opinie techniczne. Może je sporządzić na wniosek osób prywatnych, lecz także policji, prokuratora, sądu, czy inspektora nadzoru budowlanego. Ekspertyza określa stan techniczny budynku, a wydawana jest w oparciu o wnikliwe oględziny i niezbędne badania. Biegły rzeczoznawca budowlany wyrazi swoją opinię na temat poprawności decyzji, wydanej w postępowaniu administracyjnej. Specjalista stwierdzi, czy warto dochodzić roszczeń od ubezpieczyciela.
Opinia techniczna pomoże podjąć decyzję o remoncie, przebudowie lub nadbudowie nieruchomości, natomiast ekspertyza jest niezbędna w przypadku katastrof budowlanych. Wspomniany dokument przyda się również wtedy, gdy chcemy ustalić, czy wykonawca popełnił błąd podczas wykonywania elewacji. Czas przeprowadzenia ekspertyzy budowlanej uzależniony jest przede wszystkim od wielkości nieruchomości i stopnia zniszczenia. Na jej podstawie można rozstrzygnąć sprawę w sądzie.
Rzeczoznawca budowlany – kiedy skorzystać z jego usług
Czym jeszcze zajmuje się biegły rzeczoznawca budowlany? Specjalista może również wykryć błędy wykonawców, a także pomóc nam w uzyskaniu odszkodowania. Rzeczoznawca sporządza ekspertyzę budowlaną, w której wskazuje związek przyczynowo-skutkowy między usterką a nieprawidłowościami. Ekspert oceni również skutki katastrof budowlanych. Warto skorzystać z jego pomocy, gdy chcemy kupić lub sprzedać nieruchomość.
Kiedy będzie nam potrzebny biegły rzeczoznawca budowlany? Warto skorzystać z jego usług po wybuchu gazu, pożarze lub zalaniu mieszkania. Skontaktuj się z nim, jeśli zauważysz pęknięcia na ścianach lub stropach. Pamiętaj, że biegły rzeczoznawca budowlany występuje również w roli świadka w sądzie.
Biegły rzeczoznawca budowlany – czym kierować się przy wyborze
Aby zostać rzeczoznawcą budowlanym, nie wystarczy uzyskać tytułu magistra inżyniera. Oprócz tego specjalista posiadać niezbędne uprawnienia i przynajmniej dziesięcioletnie doświadczenie w swojej dziedzinie. Dodatkowo ekspert powinien przedstawić dowody potwierdzające istotny dorobek praktyczny w zakresie objętym rzeczoznawstwem.
Rzeczoznawca posiada odpowiednie kwalifikacje, aby ocenić stan techniczny mieszkania lub domu. Zastanawiasz się, jak je zweryfikować? Przede wszystkim wejdź na stronę eksperta i sprawdź, czy znajdują się tam informacje na temat jego:
- wykształcenia,
- kompetencji,
- dotychczasowych realizacji.
Ponadto poszukaj danych kontaktowych rzeczoznawcy – numer telefonu, adres e-mailowy i siedziby firmy. Upewnij się, że działalność nie została zarejestrowana pod adresem biura wirtualnego. W przeciwnym razie istnieje ryzyko, że ekspert będzie nieuchwytny. W konsekwencji trudno będzie go wezwać na świadka w sprawie.
Jak znaleźć dobrego rzeczoznawcę budowlanego
Ustal, czy biegły rzeczoznawca budowlany ma ubezpieczenie OC, ponieważ jest do tego zobowiązany. Zwykle wynosi ono do 50 tys. euro. Należy zaznaczyć, że biegły sądowy powinien dysponować pełnią praw cywilnych i obywatelskich. Powołuje się go na okres 5 lat, a mianowanie wymaga opinii organizacji zawodowej. Zanim podpiszesz umowę na wykonanie ekspertyzy, sprawdź, czy rzeczoznawca budowlany jest wpisany na listę członków okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa. W ten sposób zyskujesz pewność, że ekspert posiada odpowiednie uprawnienia.
Biegły rzeczoznawca budowlany powinien posiadać NIP, czyli Numer Identyfikacji Podatkowej. Możesz to zweryfikować na stronie www.ceidg.gov.pl. Wystarczy, że wejdziesz w zakładkę „“Wyszukiwarka firm”, a następnie wpiszesz dziesięciocyfrowy numer w odpowiednie pole i klikniesz „Szukaj”. Jeśli nic Ci się nie wyświetli, skorzystaj z wyszukiwarki KRS. Brak danych sygnalizuje, że masz do czynienia z oszustem.