Ogólnie popularne są dobre wartości termoizolacyjne spienionego polistyrenu, inaczej styropianu. Składające się w 98% z powietrza płyty styropianowe wykorzystywane są w budownictwie do termicznej izolacji obiektów. Z kolei wodoszczelną powierzchnię na dachu od lat tworzy się z papy, jaka już dawno przestała być produktem kojarzącym się z lepikiem. Innowacyjna papa termozgrzewalna na dachy jest odporna, dobra oraz ciągle niezwykle tania. Natomiast jeśli tak związać styropian z papą?

Czym jest styropapa?

Styropapa składa się z dwóch powłok: styropianu i papy, jaka pokrywa płyty. Całość ułożona jest w kolejności papa podkładowa, przymocowana do styropianu lepikiem betonowym bez obciążników. Styropapa występuje z samo gasnącego styropianu, jakie potem nakładane są hydroizolacją z papy. Płyty styropianowe mogą być także obklejone papą z dwóch stron. Styropapa znalazła wykorzystanie zwłaszcza do izolacji cieplnej przestrzeni dachowych, jakich nachylenie nie przewyższa 20%. Ocieplenie ścian od strony fasady będzie zdecydowanie lepsze, gdy ocieplimy je od strony wnętrza ich temperatura będzie jeszcze mniejsza aniżeli zazwyczaj, ponieważ od wnętrza odgradzać je będzie wykorzystana powłoka izolacji cieplnej. Zgodnie z założeniami fizyki, para hydrologiczna skrapla się na zimnych przestrzeniach, natomiast w takim wypadku przestrzenią najzimniejszą może być ściana. W ekstremalnych wypadkach para skraplając się na niej może zawilgocić ścianę natomiast również samą termoizolację i spowodować do pojawienia się pleśni.

Dwa rodzaje mocowania styropapy

Styropapę mocuje się przez wykorzystanie dobrego kleju bitumicznego czy za pomocą specjalistycznych łączników technicznych. W praktyce niezwykle wielokrotnie stosuje się oba rodzaje równocześnie, uwzględniając w dachu strefy obciążenia wiatrem. Wykorzystanie kleju winno być poprzedzone określonym stwierdzeniem czy nie zawiera on rozczynników nierozerwalnych, inaczej związków toksycznych dla styropianów. Najlepiej jest zdecydować się na klej, jaki polecany jest przez konkretnego wytwórcy styropapy. Wśród wielu produktów budowlanych oddziaływujących niejednorodnie na stan ludzkiego zdrowia, korek jest tymże, jaki nie oddziałuje na nie niekorzystnie. Odwrotnie, poleca się wykorzystywanie tego produktu w miejscach wykorzystywanych poprzez uczuleniowców oraz astmatyków. Spowodowane jest to faktem, iż korek nie elektryzuje się, natomiast co za tymże idzie nie przyciąga oraz nie gromadzi na własnych przestrzeniach cząsteczek brudu. Nie podrażnia w żaden sposób dróg oddechowych, śluzówek nosa oraz spojówek. Jest bezwonny oraz zawsze ciepły w dotyku.

Wykorzystanie styropapy

Styropapę można układać na podłożach betonowych, drewnianych, z blachy trapezowej lub na istniejących pokryciach papowych. Produkt nadaje się więc zarówno do obiektów nowo powstających, jak również poddawanych termomodernizacji. Ważnym jego zastosowaniem są budynki mieszkalne (jedno- oraz wielorodzinne). Styropapa gwarantuje efektywną izolację cieplną dachów płaskich i o kącie pochylenia połaci do 20%, na jakich główne pokrycie stanowić ma papa. Odpowiednio sprawdza się także w izolacji tarasów usytuowanych nad wnętrzami mieszkalnymi.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj